اخبار کوتاه
صفحه اصلی / آخرین اخبار / اخبار اصلي / اشتغال و حرفه آموزی در زندان های استان ‏

اشتغال و حرفه آموزی در زندان های استان ‏

می توان گفت ، امروزه اجرای هر نوع روشی برای اصلاح و تربیت زندانیان ، مستلزم حرفه آموزی به زندانی با توجه به استعداد و توانائیهای فردی و سپس اشتغال به کار زندانی قابل تحقق خواهد بود.

تدوین کنندگان قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۶۱ ، ماهیت حقوقی کار زندانیان را نوعی حق زندانی تلقی نموده و در ماده ۳۷ این قانون اشتغال به کار زندانیان را موکول به درخواست زندانی و یا اجازه دادگاه صادر کننده حکم محکومیت به حبس دانسته است.

زندانیانی که محکومیت قطعی پیدا کرده اند پس از اتمام آزمایش های لازم و تشخیص استعداد و ذوق و تخصص آنها با کسب نظر شورای طبقه بندی و رعایت مقررات این آیین نامه در کارگاه های داخل زندان یا موسسات صنعتی و کشاورزی و خدمات خارج از زندان بکار گمارده می شوند.

در راستای اجرای مفاد ماده ۲ قانون تبدیل شورای سرپرستی زندانها به سازمان زندانها در خصوص ایجاد اشتغال و مهارت آموزی برای زندانیان فاقد مهارت و تلاش در جهت خود کفایی زندانها ، اشتغال و حرفه آموزی از اهمیت خاصی برخوردار است در همین راستا به همت مدیران و روسای محترم زندانها ، اردوگاه چناران و کانون اصلاح و تربیت و تلاش کارشناسان محترم اشتغال و حرفه آموزی اقدامات خوبی انجام شده که هر چند به علت پاره ای از مشکلات مبتلا به عملیات اجرایی از همه ظرفیت ها استفاده نشده اما اهداف از پیش تعیین شده سازمان در قالب برش استانی محقق گردیده است.

بکار گماردن زندانی و ایجاد شغل و اشتغال زندانی در زمان تحمل کیفر حبس در زندان بسیار حائض اهمیت است.

اصولاً اشتغال پایه و اساس اصلی اصلاح و بازپروری زندانی است به این دلیل که در ایام تحمل کیفر زندانی فرصت مناسبی برای آموختن حرفه و فنی متناسب با استعداد و توانائی خود پیدا می کند و حرفه آموزی و کسب مهارت و متعاقباً کار کردن زندانی او را از خطرات بیکاری و تن پروری در محیط زندان که باعث آسیب های جدی شخصیتی می شود رها می نماید.

به علاوه انجام کار در ایام تحمل کیفر و بهره گیری از امکانات آموزشی زندان به تدریج توانایی فنی و مهارتی او را افزایش داده و پس از آزادی از زندان به جهت تخصص و مهارتی که در ایام تحمل کیفر بدست آورده است با سهولت بیشتری جذب بازار کار شده و همین امر زمینه جدایی او از ملحق شدن به گروه های تبهکاری را فراهم می نماید و باعث جلوگیری از تکرار جرم خواهد شد .

بر این اساس در سه ماهه ابتدای سال جاری از میان واجدین شرایط اشتغال در زندانهای استان به صورت میانگین ۳۱۸۵ نفر بصورت مولد و ۲۴۱۳ نفر بصورت غیر مولد در امر اشتغال بکارگیری شده اند.

Print Friendly, PDF & Email

درباره روابط عمومی

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*